'Uzay terapisi' engellilere umut - Hürriyet - 2008

Ukraynalı engelli annesi tarafından geliştirilen ve Türkiye'de yaklaşık 2 yıldır kullanılan “uzay terapisi” engellilere umut oluyor.

Özellikle Serebral Palsili (Beyin Felçli-SP) çocuklarla, yürüme zorluğu çeken engellilerin beden dengesini sağlamalarına da yardımcı olan terapi sayesinde, engelliler doğru adımlar atabiliyorlar.

Özel bir kıyafetle, kafeste yapılan egzersizlerden oluşan uzay terapisiyle ilgili AA muhabirine bilgi veren Fizyoterapist Abdulkerim Değirmenci, uzay terapisinin fizyoterapiye önemli katkıları bulunan egzersiz tedavi ünitesini içerdiğini söyledi.

Terapi kapsamında kafes içinde fizyoterapist eşliğinde yapılan egzersizlerin, engellilerin uygun pozisyonda durmalarına imkan tanıdığını anlatan Değirmenci, bu tedavi yöntemiyle zayıf olan kasların çalıştırılabildiğini kaydetti.

Terapiyle, özellikle SP'li çocukların egzersizlerini bir bütünlük içinde yapabildiklerini belirten Değirmenci, “Terapiyle yıllara yayılarak gelişen zaman alan tedavi yöntemlerini daha kısa sürede gerçekleştirebiliyoruz. Ayrıca birkaç fizyoterapistin bir engelliye aynı anda uygulanabileceği terapiyi bir fizyoterapist çok rahat ve bağımsız bir şekilde uygulayabiliyor” diye konuştu.

Kafesin, çocuğun dengesini sağlama, adım atma becerisini geliştirme ve ayakta durma, baş ve gövde kontrolü olmayan çocukları durağan hale getirme gibi özellikleri bulunduğuna dikkat çeken Değirmenci, terapinin tam taban teması olmadan yürüyen çocukların doğru yürümelerine de yardımcı olduğunu söyledi. Değirmenci, üst gövdede denge sağlanmasına da yardımcı olan bu yöntemle, engellilerin 8 hafta gibi kısa bir sürede bağımsızlık düzeyini arttıracak şekilde doğru yürümelerinin sağlandığını ifade etti. Fizik tedavi yöntemleriyle bu sürenin 1 yıldan uzun sürebildiğine işaret eden Değirmenci, “Bu terapiyle bir anlamda, aynı kuyuyu kazmak için artık iğne yerine kaşık kullanıyoruz” dedi.

UZAYSAL ALGILAMALARI DA ARTTIRIYOR

Engelli çocukların genellikle fizik tedaviden kaçındıklarını ve hareketleri yapmak istemediklerini belirten Değirmenci, kafes içinde yaptırılan hareketlerin ise çocuklara oyun gibi geldiğini söyledi. Değirmenci, böylece fizyoterapistin bir engelliye zorlanmadan hareketleri yaptırabildiğini ve önemli ilerlemeler kaydedebildiklerini ifade etti.

Sağlıklı bir insanın gözünü kapattığında eşyaların nerede olduğu algılamaları gibi uzaysal algılamaların engelli çocuklarda bulunmadığını kaydeden Değirmenci, uzay terapisi yöntemiyle engellilerin uzaysal algılamalarının da geliştiğine işaret etti. Abdulkerim Değirmenci, “Terapi, engellilerin hem yürüme hem de denge fazında, uzaysal algılamalarında, merkezi sinir sistemlerinin gelişmesinde ve spasitelerinin gevşemesinde inanılmaz derecede fayda sağlıyor. Ayrıca, buradaki hareketlerle engellilerin güven duygusu çok gelişiyor. Algı- motor bütünleşmesi yani duygunun beyne iletilmesini bu egzersizle çok rahatlıkla sağlayabiliyoruz” diye konuştu.

Değirmenci, terapinin SP'lilerin yanı sıra, gelişim geriliği gösteren, travmatik beyin hasarı yaşayan ve felç sonrası hareketleri yavaşlayan hastalar için de kullanılabildiğini belirtti.              

             Kurucu ve Eğitimci                   

              Abdülkerim Değirmenci
             Fizyoterapist - EFT Terapisti
                Sağlıklı Yaşam Koçu  

Tel: 0 541 541 2639
Mail: degirmenci.ak@gmail.com   

Web                : https://www.uzayterapi.com.tr
Facebook         : uzayterapisiturkiye
Youtube           : Abdülkerim Değirmenci Kanal
İnstagram        : https://www.instagram.com/uzayterapi/