Engellilere ‘uzay terapisi’ - Yeniçağ Gazatesi

Yürüme zorluğu çeken miniklere yaptırılan egzersizlerle, denge sağlama ve doğru adım atma öğretiliyor

Türkiye’de yaklaşık 2 yıldır uygulanan “uzay terapisi” engellilere umut oluyor. Özellikle beyin felçli çocuklarla, yürüme zorluğu çeken engellilerin beden dengesini sağlamalarına da yardımcı olan terapi sayesinde, engelliler doğru adımlar atabiliyorlar. Özel bir kıyafetle, kafeste yapılan egzersizlerden oluşan uzay terapisi ile engellilerin 8 hafta gibi kısa bir sürede bağımsızlık düzeyini arttıracak şekilde doğru yürümelerinin sağlandığı belirtiliyor.

Fizyoterapist Abdulkerim Değirmenci, uzay terapisinin fizyoterapiye önemli katkıları bulunan egzersiz tedavi ün itesini içerdiğini söyledi. Kafesin, çocuğun dengesini sağlama, adım atma becerisini geliştirme ve ayakta durma, baş ve gövde kontrolü olmayan çocukları durağan hale getirme gibi özellikleri bulunduğuna dikkat çeken Değirmenci, terapinin tam taban teması olmadan yürüyen çocukların doğru yürümelerine de yardımcı olduğunu belirtti. Değirmenci, kafes içinde yaptırılan hareketlerin ise çocuklara oyun gibi geldiğini vurguladı. Değirmenci, böylece fizyoterapistin bir engelliye zorlanmadan hareketleri yaptırabildiğini ve önemli ilerlemeler kaydedebildiklerini ifade etti. (AA)

Uzay terapisi, engelli çocuklar için büyük umut oldu. Bu terapi,engellilerin hem yürüme hem de dengesinde uzaysal algılamalarında ve merkezi sinir sistemlerinin gelişmesinde fayda sağlıyor.

08.08.2008

 

              Kurucu ve Eğitimci                   

 

             Abdülkerim Değirmenci                 
          Fizyoterapist - EFT Terapisti
               Sağlıklı Yaşam Koçu  

 

Tel: 0 541 541 2639
Mail: degirmenci.ak@gmail.com  

 

Web                : https://www.uzayterapi.com.tr
Facebook         : uzayterapisiturkiye
Youtube           : Abdülkerim Değirmenci Kanal
İnstagram        : https://www.instagram.com/uzayterapi/