Engellilerin yeni umudu, Uzay Terapisi - Yeni Asır

ÖZGÜ GEDİK

Ukraynalı bir engellinin annesi tarafından geliştirilen ve Türkiye'de de yaklaşık 2 yıldır uygulanan "Uzay terapisi" engellilere umut oluyor. Özellikle serebral palsi, gelişim geriliği, travmatik beyin yaralanması gibi nörolojik, ortopedik ve fiziksel bozuklukların tedavisinde oldukça etkili bir yöntem olan Uzay Terapi, özel bir kıyafetle kafeste yapılan egzersizlerden oluşuyor. Fizik tedavi ve rehabilitasyona önemli katkı sağlayan Uzay Terapi sayesinde zaman alan tedavi yöntemleri de daha kısa sürede gerçekleştirilebiliyor. Bu tedavi yönteminin davranış bozukluğu olan, kooperasyonu güç ve iletişim kurulamayan hastaların ve çocukların tedavi sürecine katılımını arttırdığını belirten Özel Balçova Fizik Tedavi Merkezi'nde Uzman Dr. Ayşe Gül Özeren, "Bu sayede uzun dönem hedeflerini daha kısa sürede kazanıyoruz" diye konuştu. 

Uzay terapi yöntemini anlatır mısınız? 
Kas ve eklemlere değişik yönlerde, değişebilir kuvvet ve destek uygulanması amacıyla oluşturulmuş yumuşak giyilebilir bir ortezleme ve yerçekiminin elimine edildiği, altıncı duyunun geliştirildiği, denge yetersizliklerine neden olan vestibüler sorunlar için eğitimin verilebildiği rehabilitasyonu destekleyici bir sistemdir. Uzay Terapi'nin farklı teknik ve metotların en iyi özelliklerini birleştiren ve temelleri egzersiz fizyolojisine dayanan sağlam bir mantığı vardır. Katılımcının kendi ihtiyaçları, güç ve zaaflarına dayanan bir kuvvetlendirme programı içerir.

Nasıl uygulanıyor?
Hastanın vücuduna uygun özel giysi ve bu giysi üzerinde vücudun çeşitli noktaları ile kafes arasına tutturulan elastik halatlar sayesinde zayıf kaslarda yer çekimi azaltılarak hareket kolaylaştırılabildiği gibi direnç uygulanarak güçlendirme de yapılabilir. Uzay Terapi metodu, yoğun ve spesifik bir egzersiz programına dayanıyor. Tedavide patolojik reflekslerin elenmesi, yeni, doğru ve işlevsel hareket paternlerinin yerleştirilmesi hedeflenir. İstenen hareketleri izole etme, bu hareketten sorumlu kas gruplarını kuvvetlendirme ve hareket açıklığı, kas ve eklem esnekliğinin yanında fonksiyonel becerilerin kazanılmasına çalışılır.

Hangi hastalıklarda kullanılır? 

Özellikle Serebro-Vasküler Olay yani inme, Parkinson hastalığı, Multiple Skleroz(MS) ve omurilik yaralanmaları gibi merkezi sinir sistemin rahatsızlıklarında, Serebral Palsi (CP), gelişimsel gerilik ve down sendromu rahatsızlıklarında Uzay Terapi'nin faydalarını görüyoruz. 

Uzay Terapi hangi amaçlarla uygulanır? 
Uzay Terapi'nin hareket genişliğini ve kas kuvvetini arttırmak, kaslardaki istemsiz kasılmayı azaltmak, eklem kısıtlılıklarının oluşumunu önlemek, enerji harcamasını ve ağrıyı azaltmak, fonksiyonel kapasiteyi artırmak, mobiliteyi artırmak, yerçekimi kuvvetini etkisiz hale getirerek zayıf kas gruplarında aktif hareket sağlamak amacıyla uyguluyoruz.

Uzay Terapi tedavisinin yararları

* Aktif ve pasif hareket sınırını arttırır. Kas kuvvetini arttırır, 
* Denge ve koordinasyonu geliştirir,
* Belli bir fonksiyonel beceriye odaklanır, 
* Spesifik çalışma kolaylığı sağlar, 
* Çeşitli duyusal entegrasyon yöntemleri sağlar, 
* Başarma ve güven hisleri gelişimine yardım eder, 
* Herhangi bir pozisyonda, pozisyonun stabilizasyonunu sağlamaya yardımcı olur,
* Kas kuvveti ve elastikiyette ölçülebilir ve gözle görülür derecelerde kazanç sağlar,
* Hareket öğrenme ve planlama becerisi kazandırır, 
* Vücut postürünü düzeltir, 
* Yürüyüş modelini normalize eder, 
* Ataksi ve atetozda istemsiz ve kontrolsüz hareketleri azaltır
* Vücudun ve uzayın farkında olmayı geliştirir, 
* Zayıf kasları destekler,
* Eklem sertliklerini azaltmaya yardım eder, 
* Kaba ve ince motor becerilerin gelişimine yardımcı olur, Güven duygusunu geliştirir,
* Tedavi süresini kısaltır,
* Hastanın tedaviye maksimum katılımını sağlar.