Fizyotem’den Bir İlk Daha: ‘'Uzay Terapi'’ - Haber Hayat

Kdz.Ereğli’de faaliyet gösteren Fizyotem Özel Eğitim Merkezi ilçede bir ilke imza atarak fiziksel engelli çocuklar ve yetişkinlerin rehabilitasyon sürecinde son derece başarılı bir sistem olan  ‘Uzay Terapi’ sistemini ekipmanları arasına kattıklarını bildirdi.

Konuyla ilgi değerlendirmede bulunan Uzay Terapi Uzamanı Fizyoterapist Abdülkerim Değirmenci sistemle ilgili olarak, “Özel bir kıyafetle, kafeste yapılan egzersizlerden oluşan uzay terapisi ile hastalar zorlanmadan hareketlerini yapabiliyor.” dedi.

Kurucu Uzman Fizyoterapist Meral Bilgin Demirtaş ise konu ile ilgili şu bilgileri verdi 

“DENGE, AYAKTA DURMA VE YÜRÜME BECERİLERİNE KATKISI BÜYÜK”

“Bedensel engelli bireylerde, uzay algısı, postür bilinci ve denge de meydana gelen yetersizlikler fiziksel aktiviteyi ve günlük yaşamı olumsuz etkilemekte. Çoğu zaman aktivite azlığından kaynaklı olarak kilo sorunu da olan bu çocuklar ayakta duracak kadar güçlü kaslara sahip değiller. İşte fizyoterapistler tarafından kullanılan Uzay Terapi egzersiz kafesi; içerdiği birçok ekipmanla tüm olumsuzlukları olumluya çevirerek bedensel engelli bireylerin yapamadıkları birçok aktiviteyi yapmalarına olanak sağlamakta ve maksimum fonksiyonel düzeye ulaşarak, günlük yaşamda daha bağımsız ve mutlu hale gelmelerine büyük katkı sağlamaktadır.  Uzay Terapi sisteminin denge, ayakta durma ve yürüme gibi becerilere katkısı umut vericidir. Sistem, Serebral Palsi (Beyin felci), Spina Bifida, Frederik Ataksi, Serebro Vasküler Olay (inme), Gelişim Geriliği, Mental Motor Reterdasyon, Down Sendromu, Omurilik Felci gibi bedensel yetersizliğe sebep olan birçok hastalıkta uygulanabilmektedir.’’

Fizyoterapist Vildan Kahraman ve Fizyoterapist Büşra Meresoğlu; çocukların eğlenceli bir ortamda egzersizlerini yapmasına olanak sağlayan bu sistemin, motivasyonu azalmış çocukların ve velilerin fizyoterapiye katılma heveslerini artıracağını söylediler.

BAHADIR, “EREĞLİ’YE HİZMET ADINA YENİLİKLER DEVAM EDECEK”

Kurucu Müdür Şenol Bahadır da Özel Eğitim ve Rehabilitasyon’da yapılan yeniliklerin FİZYOTEM’in geleneği haline geldiğini belirterek, “Tüm Ereğli’ye hizmet adına yenilikler devam edecektir. Beni bu konuda teşvik eden uzman kadromuza teşekkür ederim ‘’ dedi.                 

         Kurucu ve Eğitimci                   

 

             Abdülkerim Değirmenci                 
          Fizyoterapist - EFT Terapisti
               Sağlıklı Yaşam Koçu  

 

Tel: 0 541 541 2639
Mail: degirmenci.ak@gmail.com  

 

Web                : https://www.uzayterapi.com.tr
Facebook         : uzayterapisiturkiye
Youtube           : Abdülkerim Değirmenci Kanal
İnstagram        : https://www.instagram.com/uzayterapi/