Uzay Terapisi Eskişehir FİZYOMER TIP Merkezinde - İstikbal

                                                                           

Ö.Z.S: Kendiniz kısaca tanıtır mısınız?
A.D: Öncelikle bu söyleşi için sizlere ve gazetenize çok teşekkür ederim. 1990 Yılında Hacettepe Üniversitesi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Yüksek Okulundan fizyoterapist olarak mezun oldum. Yaklaşık 20 yıldır fiziksel, ortopedik ve nörolojik engelli çocuklara rehabilitasyon hizmeti vermekteyim. 2005 yılında Ülkemizin en büyük ve donanımlı özel eğitim ve rehabilitasyon merkezinin kuruculuğunu yaptım. Birçok sosyal sorumluluk projesin planyacısı ve uygulayıcısıyım. Uzay terapi sistemlerinin kurulumunu ve eğitimi vermekle birlikte İzmir’in Selçuk İlçesinde kurulmakta olan Avrupa’nın en önemli sağlık projesi olmaya aday Alessa İleri Sağlıklı Yaşam Projesinin CEO’luk görevini yürütmekteyim.

Ö.Z.S: Türkan Hanım sizler de uzun yıllardır bu işe emek verdiniz. Uzay Terapisi nedir?
T.T: Uzay terapisi fiziksel, ortopedik ve nörolojik engelli çocuklarımızın rehabilitasyonunda son yıllarda başarı uygulanan bir rehabilitasyon yöntemidir. Eskişehir’in seçkin kuruluşu FİZYOMER Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Tıp Merkezinde uzay terapi sistemi bölgedeki tüm engelli çocuk, genç ve yetişkinlerin hizmetine girmiş bulunmaktadır. Uzay terapisi fizik engeli çocukların rehabilitasyon süreçlerinde kaliteli olarak gerçekleşmesini sağlayan bir rehabilitasyon yöntemidir. Fiziksel engelli çocukların öz güven duygusunu gelişmesine katkı sağlayarak, yerçekimsiz bir ortamda egzersizlerini rahatça uygulanmasını imkân sağlayan bir metottur. Uzay terapi sistemi fiziksel engelli çocukların ve yetişkinlerin rehabilitasyonunda fizyoterapistin daha efektif ve verimli egzersizler yapmasına imkan sağlamaktadır. Kasların spesifik olarak çalışmasına izin vermektedir.

Ö.Z.S. : Uzay Terapisi hangi çocuklarda kullanılır?
A.D. : Uzay terapisi ağırlıklı olarak serebral palysi, muscüler distrofi (Kas Hastası), Serebro-vasküler olay (SVO), Post-travmatik durumlar, merkezi sinir sistemi hastalıkları, spina bifida, gelişimsel gerilik, spor yaralanmaları, romatoid artrit, ortopedik hastalıklar, vestibüler hastalıklar, kas tranplantasyonu gibi hastalıkların rehabilitasyonunda etkin olarak kullanılmaktadır.
Ö.Z.S Uzay Terapisi çocuklar üzerinde etkileri nelerdir?
T.T. : Uzay terapi sistemi fiziksel engelli çocukların, yetişkinlerin rehabilitasyon sürecini son derece hızlandırmaktadır. Çocukların oyun aktiviteleri yapar gibi egzersizlerini yapmalarını izin vermektedir. Rehabilitasyonu red eden çocuklar severek ve mutluluk içinde egzersizlerini yapmaktadırlar. Baş kontrolü, gövde kontrolü, emekleme ve yürüme gibi fonksiyonlar çok hızlı olarak gelişmektedir. Uzay terapisi çocukların postür (Vücut ) bozuklarının etkin düzeltilmesine imkân sağlamaktadır.

Ö.Z.S. : Uzay Terapisinin genel olarak yararları?
A. D. : Taktil stimulasyon (Dokunma hissi) geliştirir, merkezi sinir sistemini yeniden düzenler, harici denge (eksternal stabilizasyon) sağlar, kas tonusunu normalize eder, spastisteyi azaltır, vücut postürünü düzeltir, dinamik düzeltme sağlar, yürüyüş modelini normalize eder, vestibuler sistemi etkiler, dengeyi geliştirir, koordinasyonu geliştirir, ataksi ve atetozda kontrolsüz hareketleri azaltır, vücudun ve uzayın farkında olmayı geliştirir, zayıf kasları destekler, güçlü kasların daha da kuvvetlenmesi için direnç uygular
Baş kontrolü gövde desteği sayesinde ses üretimini ve akıcı konuşmayı geliştirir, kontraktürleri azaltmaya yardım eder, kalça eklemine dikey düzlemde yükleme sayesinde kalça düzgünlüğünün gelişimine yardımcı eder, kaba ve ince motor becerilerin gelişimine yardımcı olur, güven duygusunu geliştirir ve tedavi süresini kısaltarak, Çocuğun tedaviye maksimum katılımını sağlar.

Ö.Z.S.: Uzay Terapisi’nin Kurumsal Önemi nedir peki?
T.T.: Biz engelli çocukların ve yetişkinlerin rehabilitasyonun düşünerek her kuruma uzay terapi sistemi kurmuyoruz. İnandığımız ve gerçekten fiziksel engelli çocuklar için kullanılacağını düşündüğümüz kurumlara kurmaktayız.

Ö.Z.S: Uzay Terapisi Eğitimin öneminden de bahseder misiniz?
A. D: Uzay terapi sistemi değerli fizyoterapistler tarafından kullanıldığında engelli çocuklarımıza, yetişkinlerin rehabilitasyonunda faydalı olmaktadır. Sistemin anlamlı olması için doktorlarımızın ve sistemi kullanacak meslektaşlarımın eğitimi son derece önemlidir. Birbirinden farklı donanıma sahip Fizyoterapist arkadaşlarımızla iki günlük teorik eğitim ve pratik uygulama yapma şansımız oldu. Farklı engel gurubundan çocuklarımıza rehabilitasyon seansı düzenleyerek sistemin eğitimini pekiştirdik.
Sizlerin aracılığı ile Eğitime katılan, Başhekim Dr. Türkan TÜNERİR’e, Fizik Tedavi Doktorlarımıza ve değerli meslektaşlarım Fizyoterapistler sonsuz teşekkürlerimi sunarım. Ve tüm organizasyonu başarı ile yöneten Başhemşire Letafet Uçak Hanımefendiye teşekkürler.

FİZYOMER Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Tıp Merkezinin ve Uzay Terapi Sistemini Eskişehir’e faydalı olması dileği ile.