Zonguldak’ta ilk kez 'uzay terapi sistemi'ni uygulayacak - Pusula

Zonguldak Özel Terapi Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi, Zonguldak’ta ilk kez “uzay terapi sistemi”ni uygulayacak. Fizyoterapistler Tolga Gören ve Ceyda K. Hasdemir ortaklığında açılan Rehabilitasyon Merkezi, engelli çocuklara yaşam kalitelerini artırma şansı veriyor.

Fizyoterapist Tolga Gören, engelli çocukların eğitiminde belirledikleri birçok yöntemde multidispliner yaklaşımları benimsediklerini ifade ederek, konuyla ilgili şu bilgileri verdi:

“UZAY TERAPİ, FİZİKSEL ENGELLİ ÇOCUKLARIN VE YETİŞKİNLERİN REHABİLİTASYONDA KULLANILIYOR”

“Tüm dünyada ve ülkemizde engelli çocukların maksimum fonksiyonel düzeye ulaşmaları, en üst düzeyde günlük yaşam aktivitelerinde başarılı olmaları, sağlıklı ve mutlu olmaları için biz fizyoterapistlerin temel amacı; engeli çocukların yaşam kalitelini arttırmak, fonksiyonel ve motor becerilerini yaşıtlarına yakın bir düzeye gelmelerini sağlamaktır. Tüm akademisyenler ve biz fizyoterapistler engelli çocuğun rehabilitasyonda ve eğitimde belirlediğimiz temel hedeflere ulaşmak için birçok yöntemlerin birlikte kullanıldığı multidisipliner yaklaşımları benimsemekteyiz. Bu sistemlerden bir tanesi de uzay terapi sistemidir. Uzay terapi sistemi, fiziksel engelli çocukların, yetişkinlerin rehabilitasyon süreçlerinde fizyoterapistler tarafından oldukça başarılı olarak kullanılan bir sistemdir. Tüm Avrupa’da fizyoterapistler tarafından kullanılan uzay terapi sistemi, ülkemizde saygın özel eğitim merkezlerinde ve fizik tedavi merkezlerinde fizyoterapistler tarafından kullanılmaktadır. Terapi, Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi’ne kurulan sistem tarafımızdan teknik olarak geliştirilerek Batı Karadeniz Bölgesi’ndeki fiziksel engelli çocukların hizmetine sunulmuştur. Uzay terapi sistemi, özellikle nörolojik ve ortopedik problemleri başta olmak üzere, pediatrik hastalar serebro-vasküler olay (SVO), Post-travmatik durumlar, merkezi sinir sistemi hastalıkları, serebral palsi (CP), spina bifida, gelişimsel gerilik, down sendromu, spor yaralanmaları, romatoid artrit, ortopedik hastalıklar, vestibular hastalıklar, duyusal rahatsızlıklar, kas tranplantasyonu gibi hastalıkları olan fiziksel engelli çocukların ve yetişkinlerin rehabilitasyonda kullanılmaktadır.”

“AYAKTA DURMAYA, YÜRÜMEYE VE DENGENİN OLUŞMASINA KATKI SAĞLIYOR”

“Uzay terapi sistemi, kendi içinde birçok ekipmanı barındıran multidisiplener bir yaklaşımdır. Evrensel uzay terapi kafesi, dinamik vücut ortezi ve vestibüler sistemi içermektedir. Bu dinamik sistemler fizyoterapistin bilgisi, becerisi ve mesleki deneyimi ile fiziksel engelli çocuklar üzerinde başarı ile uygulanmaktadır. Fiziksel ve ortopedik engelli çocukların rehabilitasyonunda özellikle, baş kontrolünün, gövde kontrolünün, ayakta durmayı, yürümeyi ve dengenin oluşmasının katkı sağlamaktadır. Fiziksel ve ortopedik engelli çocukların rehabilitasyon süresini kısaltmakla birlikte daha az zamanda daha çok ilerleme sağlanmaktır. Bu ekipmanları kullanan fizyoterapistlerin çocukların psikolojik durumlarını da göz önüne alarak onların öz güvenlerinin artmasına, vücut farkındalığının oluşmasına, koordinasyon ve spesifik çalışmaların yapılmasına daha rahat odaklanabilmektedirler. Çocuk odaklı rehabilitasyonun, ileri düzeyde kaliteli olarak gerçekleşmesine için multidisipliner yaklaşımı benimsemiş kurumlar ve fizyoterapistler uzay terapi sistemini başarı ile kullanmaktadırlar.”

Zonguldak Pusala Gazetesi
26 / 07 / 2013